Przed kilku laty  Świętokrzyskie Centrum Nurkowe "Abyss Diving" rozpocząło rozmowy z gruzińską agencją Georgia Pro Motion  w celu udostępnienia Jaskini Szawckala do eksploracji  którą w przyszłości można wykorzystać celach turystyki nurkowej . 

Jaskinia Szawckala

Jaskinia Szawckala znajduje sie we wsi  Dzewrisi, słynie z dużej ilości stalaktydów i stalagmitów. Głębokośc rzeki Szawckala w jaskini sięga 8 metrów. Jaskinia jest zbadana 25 metrów wgłąb, wyjście z jaskini jest wypełnione wodą i do dziś jest zbadana tylko w części 

 მღვიმე მდებარეობს სოფელ ძევრისში, ცობილია სტალაქტიდების და სტალაგმიტების სილამაზით, მდინარე შავწყალას სიღრმე მღვიმეში აღწევს 8 მეტრს, მღვიმე 25 მეტრის მანძილზეა გამოკვლეული. მღვიმიდან გასასვლელი წყლოთაა ამოვსებული და ამ დროისთვის ნაწილობრივადაა შესწავლილი.

 Nasza grupa stara się również o  pozwolenie na wejście do tej niepoznanej jaskini znajdującej się we wsi Cinckala, która jest jedną z pionowych jaskiń na tym obszarze. Długość jaskini to prawdopodobnie około 3 km, wyjście z jaskini znajduje się na terytorium wsi Dzewri, po przeciwnej stronie od jaskini Sagwardzile, na prawym brzegu rzeki Dzewrula. Pierwsza informacja o jaskini została przekazana mieszkańcom wsi przez parę polskich speleologów  w latach 80’. Historia próby eksploracji owej jaskini jest tragiczna – przy zejściu do jaskini zginęła żona speleologa, która również brała udział w wyprawie

წინწკილას მიმდებარე ტერიტორიაზე უცნობი მღვიმის სათავეში დაზვერვით ექსპედიციაზე, რომელიც ერთერთი ვერტიკალური მღვიმეა 3 კილომეტრიანი მღვიმის გამისასვლელი სოფელ ძევრშია საგვარჯილეს გამოქვაბულის მოპირდაპირე მხარეს მდ.ძევრულას მარჯვენა მხარეს , მღვიმის შესახებ ინფორმაცია პოლონელმა სპელეოლოგმა უამბო ადგილობრივებს 80 იან წლებში და გადმოცემის თანახმად ეს ეს მღვიმე მსოფლიოს ულამაზეს მღვიმედ მიიჩნია ხოლო მისი თანმხლები ადამიანი ქალბატონი მისი მეუღლე სამწუხაროდ მღვიმეში გარდაიცვალა უბედური შემთხვევით და კარგი იქნება სამომავლოდ მღვიმის სრული გამოკვლევა . 

                   Rozmowy te prowadzone w imieniu naszym oraz  zainteresowanej badaniami grupy naukowej prowadzi Janusz Brożek. Na dzień  dzisiejszy możemy powiedzieć że dzięki przychylności władz lokalnych i wydatnej pomocy agencji Georgia Pro Motion cel jest blisko.

Oczekujemy szczęśliwego zakończenia rozmów oraz otwarcia nowego celu wypraw :)

 

 

 

 

 

 

 

 

Pierwszą próba zbadania tej jaskini podjęła organizacja Pro Motion Georgiarazem z administracją miasta oraz departamentem turystyki miasta Terdżola jeszcze 2 lata temu, kiedy na potrzeby eksploracji tego miejsca został zaproszony pan Zbigniew Tabaczyński – specjalista i nasz dobry znajomy, który wraz z naszą ekipą zaczął przygotowania do częściowego badania terenu. Pan Tabaczyński podjął również próbę zejścia do jaskini używając liny, wtedy udało się zejść na 25 m w głąb – na dalsze badania nie pozwalał ani sprzęt, ani charakter wyprawy, ponieważ była to przede wszystkim podróż studyjna, nie wiadomo też na ile metrów jeszcze ciągnie się Szawckala. Ciekawe jest to, że wyjście z jaskini jest wypełnione wodą. Jaskinia nadal do dziś jest zbadana tylko częściowo.

 

 

 

Świętokrzyskie Centrum Nurkowe "Abyss Diving" Paweł Jacek Musiał 25-106 Kielce Czachowskiego 84